VisitAssens

Julefrokost på Gl. Avernæs Sinatur Hotel

Julen er en tid, hvor god mad og hyggeligt samvær er i centrum. På Gl. Avernæs Sinatur Hotel & Konference bliver julefrokosten løftet til en gastronomisk oplevelse, hvor sæsonens bedste råvarer, professionel service og de smukke omgivelser ved Helnæs danner rammen om en uforglemmelig aften.

Venner, Min partner, Min virksomhed
Julemiddag på Gl. Avernæs Sinatur Hotel - indgang
Restauranter
Foto: Gl. Avernæs Sinatur Hotel

Julefrokost på Gl. Avernæs Sinatur Hotel & Konference

Drømmer I om en julefrokost, hvor god mad, hyggelig stemning og naturskønne omgivelser går hånd i hånd? På Gl. Avernæs Sinatur Hotel & Konference ved Helnæs på Fyn får I en juleoplevelse, der er skabt til virksomheder, foreninger og større selskaber, som ønsker at fejre årets afslutning med stil.

Hotellets unikke placering mellem hav og skov skaber en rolig og eksklusiv ramme, hvor I kan lægge arbejdsdagen bag jer og nyde en aften med kolleger, samarbejdspartnere eller venner. Her er der fokus på nærvær, kvalitet og en oplevelse, hvor alle kan være med.

En julemiddag med fokus på kvalitet

Køkkenet tager udgangspunkt i sæsonens bedste råvarer, hvor lokale producenter og økologiske ingredienser spiller en central rolle. Den gennemførte 4-retters julemenu kombinerer klassiske julesmage med moderne gastronomi og giver en smagsoplevelse, der passer til de festlige rammer.

Årets julemenu

  • Forret: Koldrøget Hiddenfjord-laks fra Færøerne med danske ørredrogn, frisésalat, crudité samt sauce med dild og kærnemælk.
  • Mellemret: Farseret jumbomorkel med gås og tørsaltet bacon, falsterlinser med friske urter, kålskud og cremet morkelsauce.
  • Hovedret: Rosastegt andebryst med hjemmelavet andepølse, pommes kroket med krydderurter, rødbeder, svampe samt sauce med Mandala-peber, balsamico og sennepsfrø.
  • Dessert: Gl. Avernæs' julefortolkning af tiramisu med fynsk kaffelikør, brunkage, amaretto, kirsebær og mascarpone.

Der findes desuden forskellige tilkøbsmuligheder samt drikkevarepakker, så julefrokosten kan tilpasses jeres ønsker. Se mere her: https://www.sinatur.dk/gl-avernaes/moede-konference/drikkevarer-og-tilkoebsmuligheder-julen-2026/

Pris: 595 kr. pr. person.

Perfekt til årets firmajulefrokost

Gl. Avernæs Sinatur Hotel & Konference er et oplagt valg for virksomheder fra hele Fyn og resten af Danmark, der ønsker en julefrokost med høj kvalitet, professionel service og smukke omgivelser. Her er der plads til både mindre teams og større firmaarrangementer, hvor alt det praktiske er tænkt ind, så I kan koncentrere jer om at nyde aftenen.

Efter middagen er der rig mulighed for at fortsætte festen, og ønsker I at slippe for hjemturen, kan julefrokosten med fordel kombineres med en overnatning på hotellet. Det gør oplevelsen både afslappet og ekstra hyggelig.

Oplev julestemningen på Fyn

En julefrokost på Gl. Avernæs handler om mere end god mad. Det er en oplevelse, hvor den fynske natur, den historiske herregårdsstemning og hotellets fokus på bæredygtighed skaber de perfekte rammer for en mindeværdig aften. Uanset om I kommer fra lokalområdet eller besøger Fyn, venter en juleoplevelse med varme, kvalitet og ægte julestemning.

Læs mere
Kontaktoplysninger

Find vej

Helnæsvej 9

5631 Ebberup

Find vej
Loading map...

Sidst opdateret af::Udvikling Assens - VisitAssensinfo@visitassens.dk